Jako bych ty reakce už viděl před sebou – do důchodu ve 40, pro koho to píšete, mně je 33/47/61, ty vaše rady jsou tak pro nějaké IT specialisty po škole. A jak mám tak asi uspořit 10/20/30 tisíc měsíčně, když mi letos skončila fixace na hypotéce a platím o x tisíc víc? Úplně to chápu, na první dobrou mě napadlo totéž.

Jenže princip FIRE (tedy Financial Independence Retire Early) nemusíte brát úplně doslova – zvlášť když vidíte (stejně jako třeba já), že to s tím brzkým odchodem do důchodu, tedy Retire Early, nebude tak horké. A ani ta Financial Independence přece nemusí být stoprocentní. Klidně se můžeme bavit jen o nějaké menší nezávislůstce, která člověku umožní pracovat o den dva v týdnu méně a zároveň mít jistotu finančního polštáře pro případ, že by z jakéhokoliv důvodu o aktuální zdroj příjmů přišel.

Existuje množství citátů a přirovnání, které spojují peníze a svobodu. A ať chceme nebo ne, něco holt na této myšlence bude. Netřeba ji brát úplně doslova ve smyslu, že svobodný se cítím v okamžiku, kdy si můžu koupit jachtu, ostrov v Tichomoří nebo let do vesmíru. Ostatně, pro dosažení takových tužeb bychom se museli pohybovat v částkách ještě o několik řádů jinde. Ale není přece onou svobodou i to, když si jednoho dne můžu říct, že díky finančnímu polštáři trochu zvolním, objedu na kole Evropu (nebo aspoň Česko), budu doma s dětmi, začnu řídit tramvaj nebo se naučím hrát na klavír?

A do takového polštáře opravdu není potřeba sypat vyšší desítky tisíc měsíčně. Potřebuji si každé ráno kupovat flat white u stánku, když si podobně dobrou kávu udělám sám doma? Opravdu mi už neslouží rok starý telefon/notebook/boty? A potřebuji tu třetí lyžařskou bundu? Podobných příkladů jistě najdete sami spoustu, a byť se může zdát, že se bavíme o drobných, tak jakákoliv uspořená částka, kterou investujete, se dokáže v čase pořádně zhodnotit.

Od drobných krůčků k opravdové finanční nezávislosti – návod, jak na to, i příběhy těch, kteří jsou svému cíli na dosah, naleznete na následujících stranách. A ve svých kalendářích si určitě rezervujte 7. listopad 2023, kdy vypukne opravdu pořádný FIRE neboli Investiční konference Hospodářských novin.

Hezké čtení!

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist