Jako bych ty reakce už viděl před sebou – do důchodu ve 40, pro koho to píšete, mně je 33/47/61, ty vaše rady jsou tak pro nějaké IT specialisty po škole. A jak mám tak asi uspořit 10/20/30 tisíc měsíčně, když mi letos skončila fixace na hypotéce a platím o x tisíc víc? Úplně to chápu, na první dobrou mě napadlo totéž.

Jenže princip FIRE (tedy Financial Independence Retire Early) nemusíte brát úplně doslova – zvlášť když vidíte (stejně jako třeba já), že to s tím brzkým odchodem do důchodu, tedy Retire Early, nebude tak horké. A ani ta Financial Independence přece nemusí být stoprocentní. Klidně se můžeme bavit jen o nějaké menší nezávislůstce, která člověku umožní pracovat o den dva v týdnu méně a zároveň mít jistotu finančního polštáře pro případ, že by z jakéhokoliv důvodu o aktuální zdroj příjmů přišel.

Existuje množství citátů a přirovnání, které spojují peníze a svobodu. A ať chceme nebo ne, něco holt na této myšlence bude. Netřeba ji brát úplně doslova ve smyslu, že svobodný se cítím v okamžiku, kdy si můžu koupit jachtu, ostrov v Tichomoří nebo let do vesmíru. Ostatně, pro dosažení takových tužeb bychom se museli pohybovat v částkách ještě o několik řádů jinde. Ale není přece onou svobodou i to, když si jednoho dne můžu říct, že díky finančnímu polštáři trochu zvolním, objedu na kole Evropu (nebo aspoň Česko), budu doma s dětmi, začnu řídit tramvaj nebo se naučím hrát na klavír?

A do takového polštáře opravdu není potřeba sypat vyšší desítky tisíc měsíčně. Potřebuji si každé ráno kupovat flat white u stánku, když si podobně dobrou kávu udělám sám doma? Opravdu mi už neslouží rok starý telefon/notebook/boty? A potřebuji tu třetí lyžařskou bundu? Podobných příkladů jistě najdete sami spoustu, a byť se může zdát, že se bavíme o drobných, tak jakákoliv uspořená částka, kterou investujete, se dokáže v čase pořádně zhodnotit.

Od drobných krůčků k opravdové finanční nezávislosti – návod, jak na to, i příběhy těch, kteří jsou svému cíli na dosah, naleznete na následujících stranách. A ve svých kalendářích si určitě rezervujte 7. listopad 2023, kdy vypukne opravdu pořádný FIRE neboli Investiční konference Hospodářských novin.

Hezké čtení!