Miroslav Feix (Armáda ČR)

 

Miroslav Feix (Armáda ČR)

Brigádní generál staví novou vojenskou jednotku, kterou s trochou nadsázky nazývá start‑up v armádě. Stovky jeho lidí se starají o obranu země v informačním prostoru a zároveň o kybernetickou bezpečnost armády.

Sara Polak

Sara Polak

Jak se něco nového šustne v oboru AI, tak si buďte jistí, že je Sara poblíž. Spoluzakládá „kluby“, kde vznikají paralelní civilizace, vymýšlí, jak skrze technologie pomoci Ukrajině, a chystá se opět studovat na Oxfordu.

Michal Gloger (Mebster)

Michal Gloger (Mebster)

Jeho exoskelet Unilexa pomáhá lidem opět chodit a na rozdíl od zařízení ze zahraničí nestojí miliony. Na trhu je už druhá, chytřejší verze, se kterou plánují dobýt také Spojené státy.

Martin Rehák (Resistant AI)

Martin Rehák (Resistant AI)

Online podvodníci ho nesnáší – s pomocí umělé inteligence pomáhá bankám vyhledávat falešné účty a transakce. Nově spolupracuje i na odhalování pokusů o obcházení sankcí proti Rusku a oligarchům.

Daniel Kvak (Carebot)

Daniel Kvak, Matěj Misař (Carebot)

Učí umělou inteligenci, aby pomáhala lékařům číst rentgenové snímky. Že to funguje, vyzkoušeli na covidových plicích, teď se přesnost jejich Carebota pohybuje mezi 98 a 99 procenty.

Markéta Pěchoučková (MPSV)

Markéta Pěchoučková (MPSV)

Boří obraz o státní správě jako nepružném molochu. Vyhledává inovativní projekty, které se věnují sociální pomoci a opravdu fungují. Těm pak rozděluje granty – zhruba miliardu za sedm let.

Martin Řípa (Posedla)

Martin Řípa, Jiří Dužár (Posedla)

Když se po cyklotúře nemohli pořádně posadit, začali vymýšlet, co s tím. Rozhodli se využít 3D tisk: zákazník si udělá přesný otisk pozadí, pošle fotku a domů dostane sedlo na míru.

Jakub Kapuš (Spacemanic)

Jakub Kapuš (Spacemanic)

Když bude někdo v Česku vypouštět družici, tak je dost velká šance, že bude pocházet od Spacemanicu. Další na řadě je Planetum 1, kterou v červnu vynese do vesmíru SpaceX Elona Muska.

Martin Kozel (Učitel naživo)

Martin Kozel (Učitel naživo)

O potřebě proměnit české vzdělávání se mluví léta. Tým Učitele naživo se snaží zlepšováky přenést do praxe a pořádá speciální kurzy pro pedagogy. „Děti se mají do školy těšit, nejlepší cesta vede přes dobrého učitele,“ říká Kozel.

Hubert Palán (Productboard)

Hubert Palán, Daniel Hejl (Productboard)

Postavili Productboard – druhého českého jednorožce, tedy mladou firmu oceněnou investory na více než miliardu dolarů. Proto jsme z nich (a taky z Tomáše Čupra) vytáhli sedm tipů, jak uspět.

Kdo hledal inovátory roku

Kdo hledal inovátory roku