Co kdyby ti umělá inteligence napsala editorial? navrhl mi pár dnů před uzávěrkou jeden z kolegů. Do té doby mě o tom vůbec nenapadlo přemýšlet, ale když jsem si vzpomněl na výčet dovedností AI, především chatbota ChatGPT, o kterých nadšeně referují mnozí kolegové, rozhodl jsem se dát tomu šanci.

Začínám v pozici neznalého a opravdu líného uživatele. „Napiš editorial,“ žádám chatbota. Odpověď zní Editorial: The Importance of Investing in Renewable Energy. Fajn, druhý pokus, chce to přesnější zadání. „Napiš editorial v češtině.“ Editorial: Důležitost investic do obnovitelné energie. Aha, takže přeložil nějaký náhodně nalezený editorial, tudy cesta nepovede.

„Potřebuji úvodník do časopisu,“ zkouším to zase jinak. Výsledek by zřejmě obstál jako slohové cvičení na téma univerzální editorial. Vážení čtenáři, s radostí Vám přinášíme nové číslo našeho časopisu. Toto vydání opět nabízí široké spektrum zajímavých témat. Přinášíme Vám články o kultuře, společnosti, technologiích a vzdělání… Taková klasická středoškolská „okecávačka“, jakmile se AI pustila na tenký led konkrétního sdělení, střílí mimo – kultura, společnost – těch opravdu moc nabídnout nemůžu.

Na druhou stranu: jaké zadání, takový výsledek. Editorial zůstane na mně, tak zkusím u ChatGPT najít aspoň nějakou inspiraci. „Jaké jsou nejzajímavější inovace v České republice za poslední rok?“ ptám se. 1) Vývoj a testování nových léků proti covidu‑19. Ty jo, fakt ví, že je rok 2023? 2) Smart města – v některých českých městech, jako je například Praha nebo Brno, se v posledním roce intenzivně pracovalo na vytváření tzv. smart měst. Dobře, zase mimo, jsem pro změnu asi moc konkrétní. Poslední pokus, vypiplaný dotaz, tak se ukaž AI!

„Napiš úvodník časopisu o inovacích, které přijdou v následujících letech.“ Výsledek: Představíme Vám nejnovější technologie, které mohou změnit způsob, jakým žijeme a pracujeme. V zásadě má pravdu, hlavně vám ale přinášíme desítku TOP inovátorů Česka a jejich příběhů, které jsme v Hospodářských novinách vybrali společně s porotou, která je ve světě inovací jako doma.

Hezké čtení!

P.S.: Žádný z kolegů nevyužil při psaní svého textu umělou inteligenci.

P.P.S.: Příjemně překvapen z poslední odpovědi jsem se rozhodl využít chatbota soukromě a zeptal jsem se ho, co si mám dát k večeři. To záleží na mnoha faktorech, jako jsou Vaše stravovací návyky, zdravotní stav a preference v chuti jídla. A jsme zase na začátku…