Jízda se vším všudy. Elegance, styl, krása v každém detailu. Pinot noir je hvězdnou odrůdou francouzského Burgundska, Champagne, ale prosadil se i ve Spojených státech, Německu, Novém Zélandu nebo Chile. Odrůda, z níž se lahvují nejdražší červená vína světa, nepřestává fascinovat vinaře ani milovníky vín napříč kontinenty. Čím je pinot noir výjimečný a jak si ho nejlépe vychutnat?

Se zhruba 112 tisíci hektarů vinic se pinot noir vejde do desítky nejpopulárnějších odrůd révy na světě. Daleko většímu rozšíření odrůdy nebrání nezájem vinařů, ale velká náročnost na pěstování a specifické požadavky, které má odrůda na lokalitu. Ne nadarmo se o pinotu noir říká, že je jednou z největších výzev pro vinaře.

Pinot noir patří mezi nejstarší známé odrůdy révy vinné, pravděpodobně vznikl křížením divoké révy. Jeho původ je nejčastěji spojován s Burgundskem, kde se pravděpodobně pěstoval už před dvěma tisíci let. Každopádně nejstarší dochovaná písemná zmínka o pinotu noir v Burgundsku pochází z roku 1375, kdy Filip II. Burgundský nařídil na svém vévodství nahradit odrůdu Gamay kvalitnější odrůdou Pineau (Pinot noir). O zhruba sto let později už byla červená vína z Burgundska velmi luxusní a vyhledávanou komoditou na francouzském královském dvoře.

Lahev za 12 milionů

Věhlas a prestiž těch nejlepších pinotů noir z Burgundska přetrval do dnešní doby. V roce 2018 vydražila aukční síň Sotheby᾽s lahev vzácného vína Romanee-Conti 1945 za neuvěřitelných 558 tisíc dolarů, tedy více než 12 milionů korun. K vysoké ceně a zájmu sběratelů jistě přispělo i to, že ročník byl považován za mimořádný a že vinařství v tomto roce nalahvovalo pouze 600 vín. I ceny mladých vín z Burgundska poslední roky kontinuálně rostou, což je dáno obrovskou poptávkou a relativně omezenou dostupností.

HN Víno

Burgundsko nepatří mezi velké vinařské oblasti, produkce červených burgundských vín navíc poslední roky kolísá kvůli nepříznivému počasí. Pinot noir je odrůda, která trpí na jarní mrazíky, tenké slupky jejích hroznů snadno poničí kroupy či vytrvalý déšť. Pinot noir obecně preferuje chladnější podnebí, v horkých regionech z něj vznikají příliš robustní a nevyvážená vína. Základem dobrého pinotu noir je samozřejmě také přísná redukce výnosů.

V Burgundsku je aktuálně pinot noir vysazen na více než 10 tisících hektarů vinic, zejména v části zvané Côte d’Or, kde tvoří tři čtvrtiny vinic. Bez pinotu noir by nebylo ani nejslavnějšího šumivého vína světa. V Champagne je vysazen na 13 tisících hektarů a tvoří spolu s odrůdami Chardonnay a Meunier základ zdejších vín. Dalšími oblastmi Francie, kde najdete pinot noir, jsou Sancerre nebo Alsasko.

Pinotová střední Evropa

Přiblížit se kvalitě těch nejlepších vín z Burgundska touží vinaři prakticky všech významných vinařských zemí. Odrůda je i díky úspěšnému filmu Sideways (Bokovka) stále populárnější v USA, kromě Kalifornie se v souvislosti s pinotem noir hovoří zejména o Oregonu. Třetím největším pěstitelem pinotu noir je pak Německo. Tady je odrůda známá pod názvem Spätburgunder. Plocha pinotových vinic u našich západních sousedů od roku 2000 vzrostla o 27 procent na 11 800 hektarů a některá tamní vína opravdu dosahují špičkové kvality.

V Rakousku odrůdě říkají Blauburgunder a malou pinotovou renesanci pak zažívá i Morava. Znalosti vinařů a lepší klimatické podmínky nahrávají červeným vínům v tuzemsku a logicky také pinotu noir. V Česku patří poslední roky pinot noir mezi nejvíce vysazovanou modrou odrůdu, celkem ho máme už na 730 hektarech. Někteří vinaři používají český název rulandské modré, jiní mezinárodní označení pinot noir.

Jak chutná pinot noir

Pinot noir lze ve skleničce často identifikovat už pouhým okem. Vína jsou totiž typicky velmi světlého rubínového až cihlového odstínu. Je to dáno nízkým obsahem barviv ve slupkách bobulí. Pinot noir je téměř vždy suché víno, které v ústech působí lehčím či středně plným dojmem. Víno má obvykle osvěžující a přítomnou kyselinu, ale spíše nižší třísloviny. Ve vůni a v chuti lze nalézt tóny jahod, malin, třešní, květů růže nebo fialek. Někdy se také objevuje náznak koření a kávy, v případě starších vín pak tóny lesního porostu, kůže nebo hub.

Pinot noir a gastronomie

Pinot noir je elegantní a svým způsobem delikátní víno, které by mělo hrát s pokrmem vyrovnanou partii. Ideálně se k němu hodí jídlo s ovocnou chutí nebo jemně kyselé. Pinot noir je perfektním partnerem lehčích pokrmů s červeným masem, jako je jehněčí nebo vepřové. Hodí se k různým úpravám kachního masa, ke krůtě, ale i k výraznějším rybám, jako je losos. Porozumí si s lehčími omáčkami. Pinot noir dobře ladí s jídlem, v němž jsou cítit bylinky, houby nebo tymián.

Jak si vychutnat pinot noir

Pokud máte lahev kvalitního pinotu noir, nebojte se ji otevřít několik hodin před podáváním, v případě starších vín klidně dekantujte. Ideální teplota pro popíjení pinotu noir by měla být kolem 13 až 15 stupni Celsia. Pinot noir si nejlépe vychutnáte z větší sklenice. Pokud je to možné, použijte přímo sklo určené pro tuto odrůdu. Jde o široké sklenice tvaru „balon“. Tento typ skla se hodí pro červená vína burgundského typu a pro odrůdy jim příbuzné. Skleničky mají větší objem a otevřenější hrdlo. Po nalití vína nezapomeňte sklenicí zakroužit, aby se uvolnilo co nejvíce vůní.

Doporučená vína odrůdy Pinot noir z nabídky HNvíno.cz:

Crémant Rosé Steinweg 2018, Domaine Neumeyer
Suchý růžový Crémant z Alsaska, jehož základem je odrůda pinot noir. Víno má intenzivní růžovou barvu a krásně voní, jeho tóny připomínají drobné peckoviny, jahody, červený rybíz nebo maliny. V chuti příjemně vyrovnané a komplexní. Svěží ovocné tóny červeného ovoce doplňuje jemný dotek vanilky. Víno je v biokvalitě.

Deidesheimer Spätburgunder 2017, Weingut Martin & Georg Fußer
Biodynamický pinot noir z německé Falce. Vinařství dvou talentovaných bratrů patří mezi vycházející hvězdy tohoto německého vinařského regionu. Hrozny pro Deidesheimer Spätburgunder pocházejí ze starších, třicetiletých keřů vysazených v rámci špičkových tratí Herrgottsacker a Mäushöhle. Víno zářivé granátové barvy, intenzivní a komplexní vůně, která evokuje čerstvě utržené třešně, jahody, švestky, růžové okvětí a koření, především vanilku a hřebíček.

Pinot Noir Ried Exlberg 2018, Weinberhof Fritsch
Další víno z biodynamicky pěstovaných hroznů a jedno z nejlepších vinařství rakouského regionu Wagram. Pinot noir je pro Karla Fritsche doslova srdeční záležitostí. Vinařství bylo v roce 1997 oceněno titulem Vinařství Rakouska podle ročenky Falstaff a od té doby se drží na špici tamní vinné produkce. Ve skleničce víno disponuje světlejším rubínovým odstínem s fialovými odlesky. Vůně je výraznější, s tóny tmavých třešní, malin a jemnou kořenitostí. Nechybí náznak tabákových tónů. V chuti je pinot noir krásně šťavnatý, středně plný, s tóny červeného bobulového ovoce a ušlechtilého dřeva.

Givry Rouge 2019, Domaine Deliance
Jemný a elegantní pinot noir z Burgundska. Víno má krásnou zářivou rubínovou barvu ve skleničce a komplexní vůni, která evokuje čerstvě utržené třešně, jahody, švestky, růžové okvětí a jemné koření. Jeho elegantní sametové patro má vynikající strukturu tříslovin a dlouhou koncovku.

Pinot Nero Alto Adige Val Venosta DOC 2016, Falkenstein
Italský pinot noir z rodinného vinařství z Jižního Tyrolska. Uhlazený a šťavnatý pinot noir z vinice v nadmořské výšce 650 metrů. Před lahvováním zraje 12 měsíců ve francouzských dubových sudech o objemu 228 až 500 litrů. Ve vůni objevíte tóny lesních plodů, malin a třešní, růže nebo náznak vanilky a hřebíčku. V chuti dominují tóny čerstvého ovoce, doplněné svěží kyselinou a jemnými tříslovinami.