Ondřej Tomek by potřeboval ostříhat a oholit, ale zatím to neřeší. Sedí doma u počítače, za sebou má točité schodiště a žehrá na to, že rodinná chůva je nemocná, takže ho naplno vytěžují jeho tři malé děti. K tomu dotahuje novou investici v Polsku a strategicky předělává portfolio tak, aby ideálně vydrželo a vydělávalo dalších deset let. Zajímají ho fintechové firmy, pravděpodobně prodá Apple, z Tesly už se ve větším stáhl.
Zároveň umí držet "big picture" a trochu filozofie nad celým kapitálovým trhem. Rád upozorňuje na to, že chování trhů naprosto změnily technologie, které umožňují "lidem z tramvaje" nakoupit v řádu vteřin prakticky jakékoliv akcie na světě či teď tolik probírané kryptoměny. "Je to revoluce, která nemá obdoby. A podle mě je k dobrému," říká muž, jehož časopis Forbes řadí na 20. místo mezi nejbohatšími Čechy s majetkem odhadovaným na deset miliard korun.
Zároveň upozorňuje, že co nejlépe fungující kapitálový trh je klíčem k budoucnosti každé ekonomiky a vzdělanostní společnosti. A že Evropa v poslední době zaostává.
Zlínský rodák vydělal první opravdu velké peníze v roce 2007, když investičnímu fondu Warburg Pincus prodal portál Centrum.cz, který spoluzakládal. Zhruba miliardu, kterou z obchodu získal, postupně zhodnocoval především investováním na burze, jeho doménou jsou technologické tituly. Investuje také do start-upů, do jeho portfolia patří například podíly ve firmách Shoptet nebo Audioteka. Velmi úspěšná byla i jeho investice do Kiwi.com. Podle časopisu Forbes je Tomek 20. nejbohatším Čechem s majetkem 10 miliard korun.
"Vychováme tady třicet procent všech světových start-upů, jejich zakladatelům zaplatíme vzdělání, zdraví, vlastně vše, ale oni potom odejdou do USA, kde mají lepší podmínky pro další růst. A s nimi jejich firma, která tak začne ovlivňovat okolí jinde než v Evropě. To je chyba," vysvětluje šestačtyřicetiletý Ondřej Tomek. Čemu věří, jak se podle něj budou chovat trhy v příštích deseti letech a o kolik přišel na ukradených bitcoinech?
Co se vám honí hlavou, když se podíváte na vývoj ceny bitcoinu za poslední rok?
Že je to budoucnost. A nemyslím tím jen bitcoin, ještě se vytřídí, které kryptoměny přežijí a budou úspěšné. Ale jsou budoucností a ceny přeživších půjdou nahoru.
Proč jim věříte?
Má to několik důvodů. Mezi ty nejdůležitější patří fakt, že lidé jsou zvyklí nakupovat měny, rozumí tomu. To je důležité. Při nákupu akcie musíte věřit, že kupujete firmu, která má šanci uspět. Což ne každý dokáže odhadnout. Ale každý, kdo jel do zahraničí, si někdy cizí měnu koupil. Kryptoměna je tak pro spoustu lidí jen "ta měna s perspektivou", žádné složitosti. Navíc se celý kapitálový trh otevřel drobným investorům díky aplikacím v chytrých telefonech a tím se také zjednodušil. Jinými slovy, když dnes jedete v tramvaji, bez potíží si přes Revolut koupíte akcii nebo kryptoměnu. To je revoluční věc, která historicky nemá obdoby a poprvé se to naplno ukázalo loni v březnu po vypuknutí covidu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.