Předposlední den loňského roku si pětatřicetiletý čínský biochemik Che Ťien-kchuej vyslechl soudní verdikt: půjde na tři roky do vězení, protože se dopustil "nelegálních medicínských praktik". Jde o důležitý rozsudek. Che v roce 2018 geneticky upravil embrya tří později narozených dětí, aby byla odolná vůči viru HIV. Tvrdil, že jen pomáhal zoufalým rodičům. Reakce světové vědecké komunity ale byla jasně odmítavá a kritizovala ho, že mu ve skutečnosti šlo o slávu a že tak citlivá věc si žádá striktní regulaci a dohled. Problém nebyl jen to, že Che k zákroku přistoupil bez vědomí úřadů, ale hlavně fakt, že úpravy dělal ve stadiu plodu − provedené změny se stanou součástí dědičné informace, což může mít netušené následky. V Číně sice klonování a změny lidského genomu nejsou na rozdíl od Západu omezené, trestem pro Cheho ale země vyslala mezi své akademiky signál, že nic takového, aspoň zatím, tolerovat nebude.
- Rozhovor s Martinou Navrátilovou o tenisu, politice, rovných právech žen a homosexuálů...
- Portréty nastupující generace světových lídryň z pera výrazných Češek.
- Interview s elitní vědkyní Jennifer Doudnaovou, která objevila unikátní metodu na úpravy DNA.
- Žebříček TOP ženy Česka včetně rozhovorů s vybranými finalistkami.
- Příběhy nejúspěšnějších světových start-upů založených a vedených ženami.
- S elitní investorkou Reshmou Sohoniovou o evropské technologické scéně, stěhování z Indie do USA a o tom, proč dává peníze českým start-upům.
- 124 stran inspirativního čtení jen za 99 Kč.
Che nicméně udělal, byť pokoutně, jen to, o čem se ve vědeckých kruzích diskutuje několik let. V Americe nebo v Británii se už vyzkoušela podobná experimentální léčba na lidech, kterým by jinak hrozila smrt. To vše umožnila přelomová technologie známá jako CRISPR-Cas9, jež funguje jako molekulární nůžky, pomocí nichž lze přesně a levně modifikovat genomy rostlin, zvířat i lidí. Jde o jeden z nejvýznamnějších objevů v biologii a medicíně od 50. let, kdy James Watson popsal strukturu DNA. Skýtá velké lékařské a humanitární možnosti, ale také zásadní etické dilema: co když si nějaký šílený diktátor začne šlechtit nový druh člověka?
"Jsme na startu nové dekády a tohle je důležitá zpráva, která uzavírá šokující příběh Che Ťien-kchueje. Jeho práce je bohužel ukázkou velmi nešťastného využití technologie, která je jinak jednou z nejnadějnějších, co lidstvo má," komentuje v rozhovoru pro Speciál HN čínský rozsudek pětapadesátiletá Američanka Jennifer Doudnaová. Ta hraje v celém příběhu zásadní roli − spolu s Emmanuelle Charpentierovou z Francie a svými týmy CRISPR-Cas9 objevily a v roce 2012 metodu popsaly v časopise Science.
Doudnaová se od té doby stala vědeckou celebritou, kterou magazín Time zařadil mezi nejvlivnější lidi světa. Je prototypem ženy úspěšné v oblasti, jíž dominují muži, a za svou práci už posbírala prakticky všechny odborné ceny s výjimkou Nobelovy. Tomu zatím brání hlavně soudní spor mezi univerzitou v Berkeley, kde Doudnaová působí, a Harvardem o to, komu patří americký patent na použití CRISPR-Cas9 u lidských buněk.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.