Colin Cheung byl rychlejší než policie. Než ho uprostřed červencových demonstrací v Hongkongu tajní zatkli, stačil na svém iPhonu zmáčknout tlačítka, která vypnula rozpoznávání uživatele pomocí obličeje. Marně mu pak policisté v neoznačeném autě strkali hlavu před senzor jeho telefonu, marně na něj křičeli, aby otevřel oči.
- Exkluzivní rozhovor s Václavem Smilem, česko-kanadským vědcem, jemuž naslouchá Bill Gates.
- Reportáž z továren budoucnosti.
- Interview o nepodmíněném příjmu s americkou reportérkou Annie Lowreyovou.
- Příběhy výjimečných českých vědců a podnikatelů.
- Pohled zakladatele virtuální banky Revolut na budoucnost peněz.
- Anketu mezi předními experty na téma česká příroda v roce 2050.
- 124 stran inspirativního čtení jen za 99 Kč.
Policie se potřebovala dostat do jeho telefonu, aby Cheunga usvědčila z toho, že je jedním z těch, kteří vytvořili software na rozpoznávání tváří policistů, kteří přestali nosit identifikační označení. Případ byl jen malou součástí letošního epického hongkongského boje za svobodu, ale také praktickou ukázkou toho, jakou roli mohou hrát moderní technologie v globálním souboji mezi liberálními demokraciemi a autoritářskými režimy.
Čína se dostala na světovou špičku ve vývoji programů, které podle tváře dokážou rozeznat identitu. I proto demonstranti v Hongkongu nosí pokrývky obličeje a zároveň se na internetu snaží odhalit identitu policistů, jejichž brutalita při zásazích roste. Colin Cheung práci na softwaru podle svých slov později přerušil, ale názor má stále stejný. "Když policisté nebudou nosit označení, budou zkorumpovatelní, budou si moci dělat, co chtějí," řekl deníku New York Times po propuštění na kauci.
Demonstranti v Hongkongu vědí, proti komu stojí. Spolupráce státního a soukromého sektoru v Číně přinesla rozvoj umělé inteligence, na níž je rozpoznávání obyvatel podle tváří a jejich sledování postaveno. A nejen doma, ale i v zahraničí, kam tuto technologii čínské firmy vyvážejí, ukazují, jak ji používat ve prospěch vládců. Už hodně se například napsalo o budování domácího systému sociálního hodnocení Číňanů, kdy jim je třeba za slovní kritiku vládnoucí strany na sociálních sítích omezen přístup k platební bráně v mobilu. Vzhledem k tomu, že tímto způsobem platí mnozí Číňané téměř všechno, je to citelné omezení svobody.
Loňské varování českého úřadu pro kybernetickou bezpečnost NÚKIB před čínskými technologiemi v sítích nové generace 5G přineslo naprosto novátorský pohled, který ocenili západní spojenci: zkombinovalo technologii s čínskými zákony, podle nichž je každá firma − i soukromá − povinna spolupracovat s čínskými tajnými službami, pokud o to požádají. Vzhledem k tomu, že čínský režim za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga poměrně přitvrdil, existují oprávněné obavy, že liberální demokracii tu roste silný protivník v podobě čínského modelu postaveného na diktatuře podpořené moderní technologií.
"Čínské firmy mohou být nominálně soukromé, ale mají stálé vztahy s vládou Pekingu. Dávají k dispozici tuto vyspělou technologii vládám, které nerespektují lidská práva. V osmnácti z pětašedesáti zemí, které hodnotila poslední zpráva Freedom House, firmy jako Yitu, Hikvision a CloudWalk kombinují pokroky ve vývoji umělé inteligence a rozpoznávání tváří, aby dokázaly najít a určit 'narušitele veřejného pořádku'," vysvětluje v rozhovoru pro HN Christopher Walker, viceprezident pro analýzu americké nevládní organizace National Endowment for Democracy (NED), která podobné praktiky sleduje a popisuje.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.